לוגו אוניברסיטת חיפה
Facebook  
  Merci לוגו

שיתופי פעולה בינלאומיים

 במהלך תשע"ג ניתן דגש על יצירת קשרים בינלאומיים במסגרת ההובלה הלאומית של חקר הים התיכון:

שיתוף פעולה עם אוניברסיטת סטנפורד:

במסגרת שיתוף הפעולה עם אוניברסיטת סטנפורד, פרופ' עמוס נור אשר עמד בראש הוועדה הבינלאומית של האקדמיה הלאומית למדעים ב- 2011, הגיע לארץ בחודש יוני (היה אמור להגיע גם באפריל במסגרת סמינר בת-שבע, אך נאלץ לבטל את ביקורו מטעמים בריאותיים).

פרופ' נור סקר בעת ביקורו את תפקוד המרכז הישראלי לחקר הים התיכון, לאור ההמלצות אשר נתן בדו"ח מ- 2011. הוא נפגש עם ראש המרכז, עם המנהל הטכני של המרכז וכן עם הנהלת אוניברסיטת חיפה.

 

סמינר בת-שבע:

במסגרת הסמינר, בחסות קרן בת-שבע דה רוטשילד ותחת המרכז הישראלי לחקר הים התיכון, אשר התקיים בחודש אפריל השנה לקחו חלק כ- 230 משתתפים ממדינות רבות, ביניהן: ארה"ב, קפריסין, נורבגיה, צרפת, הולנד, בריטניה וכן משתתפים מכל אוניברסיטאות המחקר בישראל ותעשיית הגז והנפט המקומית.

 

 קרן ריץ':

במסגרת מענק שהתקבל ע"י Rich Foundation לאוניברסיטת חיפה מתקיים מחקר משותף בין החוג למדעים גיאו-ימיים באוניברסיטת חיפה ובין אוניברסיטת גרנדה בספרד. כמו כן, התקיים ביקור של המנהל הטכני של המרכז, ד"ר איציק מקובסקי ב-Mediterranean Center for Marine and Environmental Research (CMIMA), CSIC, in Barcelona.

בנוסף, בחודש נובמבר 2013 התקיימה הפלגת מחקר משותפים בשיתוף סטודנטים ישראלים וספרדים על גבי ספינת ה- R/V Sarmiento de Gamboa.

 

קרן לונסברי:

בחודש יולי השנה נתקבלה הודעת זכייה מטעם Richard Lounsbery Foundationבסכום כולל של $100,000 לטובת "Regional Cooperation in Eastern Mediterranean Sea Research". במהלך 2014 יאורגן כנס בשיתוף עם קפריסין ומדינות האגן המזרחי של הים התיכון לעסוק בהיבטים שונים של שיתוף פעולה מחקרי-אזורי.

 

ארגון הקידוחים העולמי- ECORD-IODP:

לראשונה ישראל הצטרפה לארגון זה במסגרת המרכז הישראלי לחקר הים התיכון.

ארגון (ECORD (European Consortium for Ocean Research Drilling הוא ארגון החברות בו מספר מדינות אירופאיות וקנדה ואשר מטרתו היא לקדם ולבצע קידוחים מדעיים עמוקים באוקיינוסים. ארגון ה-ECORD הוא חלק מקונסורציום מדעי יותר רחב המורכב ממדינות נוספות וכולל את ארה"ב ויפן (ארגון ה IODP :Integrated Ocean Drilling Program). לארגון זה יכולת פיננסית ומדעית לבצע קידוחי מחקר עמוקים תוך שימוש בספינות מחקר המתקדמות ביותר בעולם אשר תוכננו אך ורק לצורך לקיחת גלעינים ארוכים מעומקי מים משתנים. בספינות אלו מתבצעים רוב שלבי המחקר ע"י חוקרים מובילים, החל מלקיחת הגלעין ועד תיאורם, דיגום המשקעים וביצוע מחקר התחלתי.

הארגון פועל בשיתוף פעולה הדוק עם תעשיית הנפט, אשר בחלק מהמקרים מממנת חלק מההוצאות הנלוות.

במסגרת הצטרפותה לארגון, מדינת ישראל אירחה את הכינוס השנתי של מועצת ECORD בחודש נובמבר 2013.

 

פעילויות נוספות:

כמו כן, במהלך השנה התקיימו מספר מפגשים חשובים עם נציגי מדינות זרות, ביניהם מפגש עם שגריר קפריסין, שגריר פורטוגל, הנספחת המדעית של שגרירות גרמניה, קשר עם אוניברסיטאות מחקר בסין, קנדה, ארה"ב, פינלנד, אירלנד, רוסיה, איטליה ועוד.